CAMPQ… Prožijte noc na ostrově mezi mimozemšťany!

Příběh CAMPQ

CAMPQ je projekt Agentury pro začleňování mimozemských civilizací při Úřadu vlády České republiky. Vznikl v listopadu 2016 jako součást sítě adaptačních táborů pro mimozemšťany, které na svém území organizuje Evropské unie. Unie tak reagovala na migrační vlnu, při které v letech 2016 - 2018 na území EU přistálo přibližně 200 000 mimozemských uprchlíků a okamžitý vzrůst negativních postojů proti těmto skupinám z důvodu jejich etnicity, náboženství nebo jiných odlišností.

Kde nás najdete V České republice fungují dva adaptační tábory – CAMPQ v Praze na ostrově Štvanice a CAMPQ v na Náplavce v Českých Budějovicích. Umístění jednotlivých poboček kopíruje místa, kde se v rámci migrační vlny objevila největší uprchlická vlna. Některé uprchlíky totiž není možné transportovat z důvodů zvýšených bezpečnostních rizik.

Naše Cíle Hlavním cílem projektu je připravit mimozemské přistěhovalce na úspěšný integrační proces a seznámit je se základy evropské kultury. CAMPQ zároveň funguje jako informační platforma pro pozemská média a cíleně funguje jako iniciativa, která chce vytvořit prostor pro vyvracení fám a prostor pro diskusi o možnostech úspěšného soužití.

Hlavními komunikačními nástroji jsou naše facebooková stránka CAMPQa web www.campq.cz, kde se například nachází informační sekce pro vyvracení nejčastějších hoaxů, mýtů a nenávistných stereotypů o mimozemských civilizacích. Dále iniciativa chce především pro mladé lidi přinášet ověřené informace o mimozemských kulturách v atraktivní a srozumitelné podobě.

Financování Agentura pro začleňování mimozemských civilizací je financována jak z veřejných rozpočtů (unijních a ze státního rozpočtu ČR), tak i z darů individuálních a korporátních donátorů. Jejich podrobný seznam naleznete v sekci „Partneři“.

Naši odpůrci Síť adaptačních táborů, jejíž je CAMPQ součástí, se od počátku stala terčem kritiky. Často proti ní vystupuje například iniciativa Mimozemšťany v České republice nechceme. Na Facebooku vznikla stránka BLEMTQ, která aktivity agentury cíleně zesměšňuje a paroduje. Kritika se zaměřuje také na financování iniciativy ze státního rozpočtu. Další kritici poukazují na to, že nejvíc oslovuje lidi, kteří na mimozemské civilizace nemají negativně vyhraněný názor.

Podle některých kritiků agentura zlehčuje a banalizuje nebezpečí související se integrací mimozemšťanů do evropské civilizace. Během let 2017 a 2018 došlo k několika vandalským útokům na místa spolupracující s agenturou. Dne 25. dubna 2018 se následně uskutečnilo „Solidární shromáždění: Praha se nebojí, o den později pak České Budějovice se nebojí“, na němž se sešlo dohromady asi 1 200 příznivců iniciativy, kteří útoky odsoudili. V polovině září 2018 pak pražská policie oznámila, že zadržela pět osob ve věku 19–22 let jako pachatele těchto útoků, včetně projevů sympatií k neonacistickým hnutím. Vyšetřování odhalilo i jejich další vandalismus.

Group 3 Copy Created with Sketch.
 

EXIT

 

Co to znamená… Prožijte noc na ostrově mezi mimozemšťany?

FAQ - Často kladené otázky

 • Co se to děje na Štvanici?

  Na Štvanici vzniká český pavilon světové divadelní výstavy Pražské Quadriennále 2019. Bude mít podobu adaptačního tábora pro mimozemšťany. Přes den bude fungovat jako výstava a v noci se změní v sedmihodinové imerzivní divadlo.

 • Mohu se přijít podívat?

  Ano. Od 6. do 16. června denně můžete tuhle výstavu vidět, zcela zdarma. Divadelní představení bude k vidění 3x v Praze (6., 8. a 10. června od 21 hodin) a na podzim 2x v Českých Budějovicích (13. a 14. září od 21 hodin). Lístky na divadlo kupujte přes GoOut.cz

 • Co znamená imerzivní divadlo?

  To je takové divadlo, kde se divák volně pohybuje v prostoru a veškeré děje se odehrávají všude kolem něj. Sám si může vybrat, na co se bude dívat, zda se zapojí aktivněji nebo bude jen v roli pozorovatele.

 • Co mě konkrétně čeká, pokud se rozhodnu navštívit CAMPQ?

  Přijdete k bráně tábora, na začátku dostanete krátké školení o pravidlech hry a hrací žetony. Pak se brána otevře a vy na sedm hodin vstoupíte do paralelní reality. Ocitnete se v adaptačním táboře pro mimozemské uprchlíky, při tzv. noci otevřených dveří. Budete se moci seznámit se čtyřmi mimozemskými kmeny, budete si s nimi moci dát občerstvení v kantýně nebo v kavárně, kterou provozují, navštívit jejich domovy. Můžete se zcela volně pohybovat po táboře a sledovat, co vás baví. Můžete si najít svůj oblíbený kmen a zůstat s ním celou noc, nebo se seznámit s více postavami, jak budete chtít. Kdo bude zvídavý, objeví i určité tajné zóny tábora a jejich tajemství. Ta noc má samozřejmě také svůj příběh. Je tedy na vás, jestli budete víc sledovat příběh nebo jestli vám půjde spíš o pobývání v táboře.

 • Trochu mě děsí ta sedmihodinová délka, existuje možnost odejít dřív?

  Ano, pokud bude divák unavený, má dvě možnosti – jít si na chvíli odpočinout do odpočinkové zóny, kde si bude moci zarezervovat lehátko a třeba i pár hodin spát. Z odpočinkové zóny se můžete do hry kdykoli vrátit. Druhá možnost je odejít nadobro. Bude existovat speciální heslo, které propustí diváka ze hry a zaměstnanci agentury mu otevřou bránu ven.

 • Co se stane, pokud bude pršet?

  Pokud nebude vysloveně extrémní počasí, které by mohlo být nebezpečné (povodně, bouře apod.), bude se hrát. V táboře jsou stany a kontejnery, je tam, kde se schovat. Ale určitě je dobré se v případě nepříznivého počasí vybavit vhodnou obuví a pláštěnkou, deštníky kvůli viditelnosti nejdou povoleny. Stejně tak je dobré myslet na to, že po půlnoci většinou už bývá chladněji.

 • Jak moc bude představení interaktivní? Bude mě někdo „nutit hrát“?

  Diváci mají svou jasně danou úlohu. Jsou to zástupci veřejnosti, kteří se dobrovolně rozhodli navštívit noc otevřených dveří v adaptačním táboře pro vesmírné uprchlíky. Jako k takovým se k nim budou všichni chovat, tj. nikdo se nebude tvářit, že tam nejsou. Ale to, jak se divák zapojí do hry – tedy jestli se bude jen dívat nebo se aktivně zapojí do děje, je na každém divákovi. Nikdo ho nebude nutit, aby byl aktivnější, než sám chce.

 • Jak to bude s občerstvením, mám si brát svačinu?

  Nemusíte. V CampuQ bude k dispozici kantýna, stánky s občerstvením i kavárna, kterou provozují sami mimozemšťané. Jídlo i pití bude stále k dispozici.

 • Jaká tajemství mohu v táboře objevit?

  V táboře jsou určité prostory, které nejsou zjevné hned na počátku. Divák je musí chvíli hledat. V nich pak může prožít leccos neobvyklého. Například i mimozemský sex. Ten bude samozřejmě přístupný až od osmnácti let☺ Každý mimozemský kmen má svá tajemství a ne každému je prozradí. Některé zážitky budou jen pro omezený počet vyvolených diváků.

 • Kolik herců v projektu CAMPQ hraje?

  Dohromady přes šedesát. Jsou tam herci ze dvou nezávislých pražských divadel – Divadla LETÍ a Tygra v tísni a jsou tam i herci ze dvou souborů Jihočeského divadla – činohry a tzv. Malého divadla, které se zabývá především projekty pro děti a mládež.

 • Pro jak staré diváky je projekt určen?

  Pro dospělé a teenagery. Problém je jen v tom, že se hraje v noci – začíná se při západu slunce a končí chvilku před východem. Je s tím třeba počítat a u mladších diváků odhadnout síly.

 •  
   
  FAQmove up

  CAMPQ logo

  Organizační tým
  Press / Ke stažení

  © Copyright 2018 campq - All rights reserved.

  ×
  O projektu Tvůrčí tým Termíny & Vstupenky Příběh CAMPQ FAQ - časté otázky Partneři Press Kontakt